Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 20:07

Σε απόσταση βολής από την κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε το... δώρο της Λίβερπουλ αναξιοποίητο, καθώς αμέσως ύστερα από την ήττα-σοκ των «κόκκινων» στο «Άνφιλντ» οι «πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι νίκησαν εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας με 2-0 και μείωσαν από την κορυφή στους τρεις βαθμούς, ενώ έχουν έναν αγώνα λιγότερο και υπερτερούν της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς στην ισοβαθμία.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Έντιν Τζέκο φρόντισε να ανοίξει το σκορ διώχνοντας το άγχος από τους συμπαίκτες του, για να λάβει τη «σκυτάλη» στη συνέχεια ο Γιάγια Τουρέ, με τον πρώην μέσο του Ολυμπιακού να διπλασιάζει στο 43ο λεπτό και να θέτει από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για την πολύ σημαντική νίκη της ομάδας του, με τη Σίτι να κρατά εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα ως τη λήξη.