Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 15:50

«Πετάει» για Ευρώπη η Βερόνα του Μόρα

Εκπληκτική για άλλη μία φορά φέτος η Ελλάς Βερόνα συνέτριψε την Κατάνια με 4-0, έφτασε στους 52 βαθμούς και προωθήθηκε στην έκτη θέση της κατάταξης στο καμπιονάτο, ύστερα από 35 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Αντρέα Μαντορλίνι ήθελε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μίλαν από τη Ρόμα για να προσπεράσει τους «ροσονέρι» προκειμένου να παραμείνει στη διεκδίκηση μιας θέσης για το Γιουρόπα Λιγκ, κι αυτό ακριβώς έπραξε καθώς δεν άφησε την αντίπαλό της να πάρει... ανάσα.

Με τη βροχή να πέφτει αδιάκοπα στην πόλη του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας, ο ποδοσφαιρικά αγέραστος Λούκα Τόνι έστησε το δικό του σόου στον αγωνιστικό χώρο του «Μαρκ΄ Αντόνιο Μπεντεγκόντι» κι έναν μήνα πριν συμπληρώσει 37 χρόνια ζωής, «κέρασε» τους συμπαίκτες του δύο γκολ.

Ο μεγάλος σκόρερ της Ελλάς έκανε το 2-0 στο 6ο και 28ο λεπτό, για να «σφραγίσει» τη νίκη των γηπεδούχων από το πρώτο κιόλας ημίχρονο ο Βραζιλιάνος Μαρκίνιο, σκοράροντας με εξαιρετικό αριστερό διαγώνιο βολέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ύστερα από υποδειγματικά εκδηλωμένη αντεπίθεση.

Με τον Βαγγέλη Μόρα βασικό και αναντικατάστατο και σήμερα σε όλο το διάστημα του αγώνα, οι «σκαλιτζέρι» έδωσαν θριαμβευτική χροιά στη νίκη τους σημειώνοντας και τέταρτο γκολ, με τον Γκόμες στο 75΄. Να σημειωθεί ότι ο Τόνι, μαζί με τον Τσίρο Ιμόμπιλε της Τορίνο, είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 20 γκολ.

Από την πλευρά τους, οι Σικελοί του Σεμπάστιαν Λέτο γνώρισαν την έβδομη ήττα στις τελευταίες οκτώ αναμετρήσεις τους, παρέμειναν ουραγοί τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του καμπιονάτο και οι ελπίδες τους για παραμονή δεν είναι πια παρά μόνο μαθηματικές.