Κυριακή, 27 Απριλίου 2014 15:26

Μεγάλη νίκη της Αλμερία με Εσπανιόλ

Νίκη ελπίδας για την Αλμερία στο ισπανικό πρωτάθλημα, που επικράτησε στη Βαρκελώνη της Εσπανιόλ με 2-1 στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής και ευελπιστεί ότι το τέλος της περιόδου θα τη βρει στην πριμέρα ντιβιζιόν.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο «Κορνεγιά-Ελ Πρατ» με τον Κρίστιαν Στουάνι στο 42ο λεπτό, όμως ο σκόρερ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 49΄, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 69ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φραν Βέλεζ, για να γράψει το 1-2 με εκτέλεση φάουλ ο Χεσούς Σούσο στο 72΄.

Σαν να μην έφτανε η ήττα στην ομάδα του Χαβιέρ Αγκίρε, η Εσπανιόλ έχασε και δεύτερο παίκτη με αποβολή καθώς στις καθυστερήσεις ο Νταβίντ Λόπεθ αντίκρισε την (απευθείας) κόκκινη κάρτα του Αλεχάντρο Χοσέ Χερνάντεθ.

Η Αλμερία έφτασε στους 33 βαθμούς, είναι τρίτη από το τέλος και στις εναπομείνασες αγωνιστικές ελπίζει να πάρει τους βαθμούς που χρειάζεται για την παραμονή, ενώ οι «αδιάφοροι» Καταλανοί παρέμειναν στους 41 βαθμούς και στην 11η θέση.