Πέμπτη, 17 Απριλίου 2014 23:29

Νίκη στη Φρανκφούρτη για το Ανόβερο

Εντός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης από το Ανόβερο, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 31ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με τον Λέον Αντρέασεν μόλις στο 2ο λεπτό και παρά την ισοφάριση του Μάρτιν Λάνιγκ στο 13΄, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 3-1 με τα γκολ των Λαρς Στιντλ στο 20΄ και Ντιντιέ Κόναν Για στο 29΄. Παρά την πίεση που άσκησε στη συνέχεια η Άιντραχτ, το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Αλεξάντερ Μέγερ στο 68΄.

Με το τρίποντο το Ανόβερο έκανε σημαντικό βήμα παραμονής σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς έφτασε την αποψινή αντίπαλό του στους 35 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από το 16ο Αμβούργο.