Πέμπτη, 17 Απριλίου 2014 00:33

Κυπελλούχος Ισπανίας η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ισπανίας, επικρατώντας στον τελικό του Copa del Rey της Μπαρτσελόνα με 2-1 και επιστρέφοντας στους τίτλους, με τον Κάρλο Αντσελότι να κερδίζει το πρώτο τρόπαιο ως τεχνικός της «βασίλισσας».

Η ομάδα της Μαδρίτης έφτασε στην κατάκτηση του 19ου τροπαίου, διαδεχθείσα την Ατλέτικο που είχε πανηγυρίσει πέρυσι, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον σούπερ σταρ της, Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος παρακολούθησε τον τελικό από τις εξέδρες του «Μεστάγια».

Οι «μπλάνκος» άνοιξαν το σκορ με τον Άνχελ Ντι Μαρία στο 11ο λεπτό, από ασίστ του Μπενζεμά. Το σκορ έμεινε ως τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά στο 68ο λεπτό ο Μαρκ Μπαρτρά ισοφάρισε με κεφαλιά, σε κόρνερ του Τσάβι.

Ο αγώνας φαινόταν να οδεύει προς την παράταση, όταν στο 85ο λεπτό ο Γκάρεθ Μπέιλ έκανε... μερική απόσβεση του μυθικού ποσού που δαπάνησε για να τον αποκτήσει η ομάδα του το περασμένο καλοκαίρι και με έξοχη κούρσα πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πίντο για το τελικό 1-2.

Η Μπαρτσελόνα από την πλευρά της μπορεί να διέρχεται μεγάλη αγωνιστική κρίση, απόρροια της οποίας είναι ήδη η απώλεια των δύο από τους τρεις φετινούς στόχους (Τσάμπιονς Λιγκ, Κύπελλο), είχε όμως την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου αλλά το σουτ του Νεϊμάρ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κασίγιας, αμέσως μετά το γκολ του Ουαλού.