Πέμπτη, 10 Απριλίου 2014 23:40

Ευρωλίγκα: Δια χειρός Σπανούλη η νίκη του Ολυμπιακού (68-65) με Παναθηναϊκό

Με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη 0,5΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 68-65 στο ΣΕΦ και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Top-16 της Ευρωλίγκας κατακτώντας την τρίτη θέση στον 5ο όμιλο, ενώ οι «πράσινοι» τερμάτισαν τέταρτοι.

Αμφότεροι οι ελληνικοί σύλλογοι προκρίθηκαν στα πλέι οφ και θα αντιμετωπίσουν τις Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ, ανάλογα με την κατάταξη (1η ή 2η θέση) των δύο συλλόγων στον 6ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν άποντο τον Παναθηναϊκό στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, την ώρα που ο Παπαπέτρου με πέντε πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 5-0, ενώ στο 6ο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +7 (10-3).

Πρόσκαιρα όπως αποδείχθηκε, αφού οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν πολύ σε άμυνα κι επίθεση και με επιμέρους σκορ 10-2 προσπέρασαν με 13-12. ενώ «είδε» τον Ντάνστον να φορτώνεται γρήγορα με 2 φάουλ.

Με τους Ντάνστον και Πέτγουεϊ να κυριαρχούν στους «αιθέρες» αλλά τους «ερυθρόλευκους» πολύ άστοχους, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές λύσεις και βοήθεια από τον Μαυροκεφαλίδη, που με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει με 11 πόντους (37-26) 15΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ο Περπέρογλου με τρίποντο μείωσε σε 29-37 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε ενέργεια στην άμυνα και σκορ στην επίθεση από τον Μάντζαρη. Ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος είχε κρατήσει στο μηδέν τον Διαμαντίδη, είχε στο εντυπωσιακό σερί (13-0) του Ολυμπιακού 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και οι «ερυθρόλευκοι» από το εις βάρος τους 29-41 προηγήθηκαν στο 28΄ με 42-41.

Στην τελευταία περίοδο έγιναν μεγάλες μάχες στις δύο ρακέτες, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να επιστρέφουν από το 53-60, που βρέθηκαν να χάνουν στο 35΄, χάρις στα 3/3 τρίποντα του Σλούκα, που ισοφάρισε σε 63-63 στο 39΄.

Η συνέχεια ήταν αποκλειστική υπόθεση του Σπανούλη, που με λέι απ έκανε το 65-63. Ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε με κάρφωμα από ασίστ του Κάρι, αλλά στην τελευταία φάση μίλησε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, που σηκώθηκε με αυτοπεποίθηση από τα (περίπου) οκτώ μέτρα για να υπογράψει τη δεύτερη φετινή νίκη επί του Παναθηναϊκού.