Πέμπτη, 03 Απριλίου 2014 23:10

Ευρωλίγκα: Στα προημιτελικά Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Ο στόχος επιτεύχθηκε για τον Παναθηναϊκό, που πήρε τη νίκη την οποία επιζητούσε απέναντι στη Μάλαγα επικρατώντας των Ισπανών με 69-60 στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας.

Να σημειωθεί ότι μετά τα αποψινά αποτελέσματα, δηλαδή την ήττα των Ανδαλουσιανών αλλά και τη συντριβή της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Ισπανία από τη Λαμποράλ Κούτσα, την πρόκριση στους «οκτώ» εξασφάλισε και ο Ολυμπιακός.

Έτσι, την επόμενη και τελευταία αγωνιστική οι «αιώνιοι» θα παίξουν στο ΣΕΦ για την κατάταξή τους στην τρίτη ή τέταρτη θέση, που θα κρίνει ποια από τις Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν τυχερός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς η απίστευτη κυριαρχία των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ (12 με 4 στο πρώτο δεκάλεπτο) δεν είχε ουσία, λόγω της μεγάλης αστοχίας τους.

Μετά το 2-6 οι «πράσινοι» δημιούργησαν ένα σερί 14-1 και στο 8΄ προηγήθηκαν 16-7 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +7 (19-12). Στο 13΄ η διαφορά έφτασε στο +12 (24-12), αλλά στη συνέχεια ένα ξέσπασμα των Ισπανών τούς επέτρεψε να κλείσουν το ημίχρονο στο -5 (33-28).

Η Μάλαγα ισοφάρισε σε 37-37 στο 25΄, αλλά με «κρεσέντο» από τη γραμμή του τρίποντου οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο 55-41 στην τρίτη περίοδο.

Προς το τέλος του αγώνα ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης, ο οποίος τράβηξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, έφερε την ομάδα του στο 60-43 επτά λεπρά πριν τη λήξη και τελείωσε την αναμέτρηση, παρά την προσπάθεια της Μάλαγα στο τέλος.