Τετάρτη, 02 Απριλίου 2014 20:59

Κύπελλο Ελλάδας: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της Τούμπας, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν του «Δικέφαλου» στο «Γ. Καραϊσκάκης» 2-1, στην πρώτη μεταξύ τους ημιτελική αναμέτρηση για το Κύπελλο σε αγώνα που ήταν και πάλι ντέρμπι, με πάθος, ένταση νεύρα, αποβολή και πολλές κίτρινες.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον πλήρη αιφνιδιασμό του αντιπάλου τους, αφού στο 11ο λεπτό το σκορ ήταν 2-0 υπέρ τους και η κατάσταση φαινόταν να παίρνει άσχημη τροπή για τη μακεδονική ομάδα, οι παίκτες της οποίας φαίνονταν σαστισμένοι, δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και υπέπιπταν σε συνεχή λάθη.

Σε μια τέτοια φάση, στο 8΄, ο Φουστέρ έκλεψε την μπάλα και σέντραρε από αριστερά για τον Τσόρι Ντομίνγκες, που με εναέριο βολέ σημείωσε ένα εντυπωσιακό όσο και θεαματικό γκολ. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαλίνο εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος, του Σαλίνο αυτή τη φορά, και με ωραία πάσα επέτρεψε στον Φουστέρ να πλασάρει υποδειγματικό τον Γλύκο για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν απειλούσε στο ελάχιστο τον Ολυμπιακό, όμως στο 31ο λεπτό και κατά την πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του αντιπάλου του μείωσε το σκορ με γκολ του Αθανασιάδη, από σέντρα του Λίνο. Το τέρμα του «Κλάους» πυροδότησε ένταση στον αγωνιστικό χώρο και αψιμαχίες μεταξύ των παικτών, με αποτέλεσμα την αποβολή του Στοχ (34΄) και κίτρινες κάρτες στους Φουστέρ, Νάτχο.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν επιφυλακτικοί στη συνέχεια, καθώς διατήρησαν μεν συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ουσιαστική απειλή για την εστία του ιδιαιτέρως διακριθέντα Γλύκου, αφού οι παίκτες του ΠΑΟΚ αμύνονταν μαζικά και αποτελεσματικά.

Στο 48΄ ο Κάμπελ με έξοχη προσπάθεια βρήκε μόνο τον Φουστέρ στην περιοχή αλλά ο Ισπανός σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα, για να χαθεί η μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 στο 58΄, όταν ο Μαρκάνο αφύλαχτος και με άδεια εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (!) και άουτ, μετά τη σέντρα του Μανιάτη.

Στο 68΄ νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Βαλντές να παίρνει την κεφαλιά στη σέντρα του Σαλίνο και να υποχρεώνει τον Γλύκο σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ στο 87΄ ήταν και πάλι ο Βαλντές που έπιασε την κεφαλιά αστοχώντας για λίγο, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα.