Τρίτη, 01 Απριλίου 2014 11:52

NBA: Αφεντικό στο πρωτάθλημα το Σαν Αντόνιο

Το Σαν Αντόνιο έδειξε στην Ιντιάνα ποιος είναι το «αφεντικό» στο NBA, τουλάχιστον στην κανονική περίοδο...

Εξαιρετικοί οι Σπερς, πέρασαν σαν σε περίπατο από την Ιντιανάπολις επικρατώντας των Πέισερς με 103-77 και κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία τους με 18 συνεχείς νίκες, ενώ παραμένουν η κορυφαία ομάδα στην κανονική περίοδο (58-16) και βαδίζουν ολοταχώς για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι (52 νίκες - 23 ήττες) παρουσιάζονται αγνώριστοι τον τελευταίο μήνα και από εκεί που μέχρι πρότινος κατείχαν την καλύτερη επίδοση στο πρωτάθλημ, έχασαν ακόμη και την πρώτη θέση στην ανατολική περιφέρεια από το Μαϊάμι, που νίκησε το Τορόντο 93-83 και έφτασε στο 51-22.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντυπωσίασε στην ήττα του Μιλγουόκι από τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ με 111-116, καθώς στη μισή ώρα που αγωνίστηκε (30:28 λεπτά) ο 19χρονος φόργουορντ μέτρησε 14 πόντους (4/5 βολές, 2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Το Μέμφις νίκησε στο Ντένβερ τους Νάγκετς με 94-92 και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ στη δυτική περιφέρεια καθώς κατέχει την 8η και τελευταία θέση, υπερτερώντας των Σανς με τους οποίους έχει την ίδια επίδοση (44-30).

Ο Νικ Καλάθης είχε καλή παρουσία με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 17:37 λεπτά, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο σε 19 λεπτά.