Κυριακή, 30 Μαρτίου 2014 18:22

Ιταλία: Στις καθυστερήσεις χαμογέλασε η Λάτσιο

Μετά το «διπλό» της Ρόμα επί της Σασουόλο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3 στα 4 στα παιχνίδια του σημερινού «κυρίως μενού» της 31ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με γκολ του Καντρέβα στις καθυστερήσεις η Λάτσιο πήρε μεγάλη νίκη επί της Πάρμα στο «Ολύμπικο» με 3-2 και πλησίασε στους τρεις βαθμούς από την 5η θέση, που κατέχει η Ίντερ. Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν δύο φορές με τους Λούλιτς, Κλόζε, αλλά οι «παρμεζάνι» είχαν την «απάντηση» με τους Μπιαμπιανί και Σιανί (αυτογκόλ).

Με το Βαγγέλη Μόρα βασικό σε όλο το 90λεπτο η Βερόνα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Τζένοα με 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν σε ένα ακόμη ματς ο Λούκα Τόνι που σκόραρε στο 88΄ και 90΄, ενώ είχε ανοίξει το σκορ ο Ντοναντέλ στο 35΄. Ο Γιάννης Φετφατζίδης αντικατέστησε στο 60΄ τον Στουράρο στην ομάδα της Γένοβας.

Ο τέταρτος Έλληνας που είχε συμμετοχή στις σημερινές αναμετρήσεις (προηγήθηκε ο Τοροσίδης στη νίκη της Ρόμα) ήταν ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, ο οποίος μπήκε αντί του Ελ Καντουρί στο 84΄ στο νικηφόρο 2-1 της Τορίνο επί της Κάλιαρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Ελ Καντουρί (45΄) και Τσέρτσι (71΄), ενώ το γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε στο 78΄ ο Νενέ.

Στο μοναδικό ματς που δε μπήκαν γκολ ήταν αυτό στο «Μαράσι» της Γένοβα, όπου Σαμπντόρια και Φιορεντίνα «κόλλλησαν» στο 0-0.