Πέμπτη, 27 Μαρτίου 2014 23:26

Ευρωλίγκα: «Σίφουνας» στη Μάλαγα ο Ολυμπιακός

Σοβαρός, ψύχραιμος όταν χρειάστηκε και απολύτως προσηλωμένος στο στόχο, που ήταν η νίκη για να παραμείνει στη διεκδίκηση της πρόκρισης, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώριο στη Μάλαγα και κάνοντας επίδειξη δύναμης στην Ανδαλουσία επικράτησε με 80-63, σημειώνοντας την έκτη νίκη σε 12 αγώνες και κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Η άμυνα είχε την τιμητική της στον αποψινό αγώνα των «ερυθρόλευκων», όπως και η εξαιρετική λειτουργία στον τομέα της δημιουργίας για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είχε να επιδείξει 22 ασίστ, πρώτο σκόρερ τον Σπανούλη με 20 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Λοτζέσκι με 18.

Με τον Σπανούλη να πασάρει στον Σερμαντίνι στη ρακέτα και τον αρχηγό του Ολυμπιακού να εκτελεί από τα 6.75 η πειραϊκή ομάδα εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά στο +10 (2-12), ενώ στο 7΄ το σκορ ήταν 20-5. Ο Σπανούλης βγήκε να πάρει ανάσες, όπως και ο Σερμαντίνι (6π.) και οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 18-28 με τη λήξη της περιόδου.

Τρία διαδοχικά λάθη του Σπανούλη στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τους Ισπανούς, οι οποίοι με πίεση σε όλο του παρκέ μείωσαν στο 16' σε 29-34, αλλά Ντάνστον κοντά στο καλάθι και Σλούκας με πολύτιμο τρίποντο κράτησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση μέχρι το ημίχρονο (34-41). Οι παίκτες του Πλάθα, πάντως, τα... είχαν με την αστοχία τους από τα 6.75 στη δεύτερη περίοδο, διάστημα κατά το οποίο ευστόχησαν σε 1 τρίποντο σε 6 προσπάθειες, όπως και οι πρωταθλητές Ευρώπης που δεν τα πήγαν... καλύτερα (1/7).

Στην τρίτη περίοδο, ο Στίματς μείωσε με το... καλημέρα και πάλι στους -5 (36-41), αλλά Σπανούλης και Μάντζαρης απάντησαν με σερί 6-0 και ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (36-47), για να δώσει το έναυσμα νέου ξεσπάσματος ο Πέτγουεϊ από τα 6.75 και να ακολουθήσει ο Λοτζέσκι, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του Μπαρτζώκα στο 27' και πάλι «μαξιλαράκι ασφαλείας» (+15, 43-58).

Ο Σίμονς πήρε χρόνο συμμετοχής στην τρίτη περίοδο, δίνοντας πολύτιμες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Σπανούλης εκτέλεσε στη λήξη της περιόδου από τα 6.75 και κράτησε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης (50-63).

Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης κράτησε ζεστό το χέρι του και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όπως και ο Λοτζέσκι, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη ως εκείνη τη στιγμή τιμή της στο 35' (+17 (53-70), δίνοντας τέλος στα όνειρα των Ισπανών για ανατροπή. Για την... ιστορία η διαφορά, έφτασε ακόμη και τους +21 πόντους (59-80 στο 38'), με τον Παπαπέτρου να βάζει και πάλι ένα... λιθαράκι για την επιτυχία.