Πέμπτη, 20 Μαρτίου 2014 23:34

Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός νίκησε Φενέρμπαχτσε και... συγκίνηση

Πολύ μεγάλη νίκη με 76-67 επί της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του «δικού» του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Ταυτόχρονα, οι «πράσινοι» υπερκάλυψαν τη διαφορά της ήττας στην Τουρκία (5 πόντοι) και πλεονεκτούν έναντι των αντιπάλων τους σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο τεχνικός της Ούλκερ βραβεύτηκε στο ημίχρονο του αγώνα, με τον Παύλο Γιαννακόπουλο να του παραδίδει τιμητική πλακέτα, τον αδερφό του Θανάση να είναι βουρκωμένος και τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Δημήτρη Γιαννακόπουλο, να του παραδίδει κολάζ με φωτογραφίες. «Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι για εμένα απόψε» είπε ο «Ζοτς» σε άπταιστα ελληνικά, για να καταλήξει μέσα σε αποθέωση: «Σας αγαπάω πάρα πολύ!».

Αγωνιστικά, η Ούλκερ ξεκίνησε δίνοντας γρήγορο ρυθμό και παρέσυρε τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά, προηγούμενη στο 6΄ με οκτώ πόντους (14-6). Δύο συνεχή τρίποντα από Μπράμος και Φώτση, όμως, βοήθησαν τους «πράσινους» να εκκινήσουν στον αγώνα και να μειώσουν στη ακόμη περισσότερο με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου χάρις σε γκολ-φάουλ του Ούκιτς (16-19).

Ακολούθως ο Ράιτ έδωσε ταχύτητα και ρυθμό στους γηπεδούχους, ο Μπατίστ έπαιζε στην άμυνα σαν να ήθελε να αποδείξει πράγματα στην προηγούμενη ομάδα του και οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα (22-19) στο 13΄. Ο Ονάν με 5 σερί πόντους κράτησε την Ούλκερ στο παιχνίδι, αλλά με τον Ράιτ ηγέτη (10 πόντοι στο 2ο δεκάλεπτο) ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 41-37.

Με τον Μπράμος σε απίστευτο βράδυ να «σμπαραλιάζει» την περιφερειακή άμυνα των Τούρκων από τα 6.75μ. και τους Διαμαντίδη, Φώτση να «σιγοντάρουν», ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 26΄ με 50-45. Ακολούθησε ένα 4-0 από τους Τούρκους, αλλά στη συνέχεια ο Αντώνης Φώτσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έστειλε τη διαφορά, για πρώτη φορά, στο +9 (58-49).

Με το... καλημέρα της τελευταίας περιόδου ο Μπράμος ευστόχησε στο πέμπτο τρίποντο (είχε 7/9!) και το σκορ έγινε 61-49, ενώ ο ίδιος «έγραψε» το 66-51 στο 34΄, βάζοντας πια την ομάδα του σε καθαρή τροχιά νίκης. Το (αργοπορημένο) ξέσπασμα του Κλέιζα δεν είχε ουσιαστικό όφελος για την ομάδα του, αφού επέτρεψε μεν στην Ούλκερ να σημειώσει ένα επιμέρους σκορ 2-11 και να μειώσει σε 62-68, αλλά το νέο τρίποντο του Μάικ Μπράμος έκανε το 71-62 και «σφράγισε» τη μοίρα του αγώνα.