Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014 22:10

Μπάσκετ: Κυπελλούχος Ελλάδας το Ελληνικό στις Γυναίκες

Το Ελληνικό έκανε την έκπληξη και κατάκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το Κύπελλο Ελλάδας στις Γυναίκες, επικρατώντας στον τελικό του φάιναλ-4 της Κω με 57-55 του Παναθηναϊκού.

Η «αφύπνιση» του Παναθηναϊκού ήρθε μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Μέχρι τότε η ομάδα του Ελληνικού είχε κερδίσει τις εντυπώσεις και έδειχνε ικανή για τη μεγάλη έκπληξη καθώς προηγήθηκε 31-21.

Οι «πράσινες» όμως δημιούργησαν σερί 11-0, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 32-31 και στην τρίτη περίοδο, με πρωταγωνίστρια την Γέμελος και εξαιρετική άμυνα, έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά (48-38).

Το Ελληνικό, όμως, δεν άφησε τον αγώνα στην τύχη του, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σταδιακά τη διαφορά χάρη στις εμπνεύσεις της Τζόνσον και 30΄΄ πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 52-52, έχοντας «καθηλώσει» τον αντίπαλο στους 4 πόντους σε 9,5 λεπτά και φτάνοντας στον τίτλο στο τελευταίο δευτερόλεπτο με το καλάθι της Μπαλτά.