Δευτέρα, 10 Μαρτίου 2014 23:46

Βόλεϊ: «Κλείδωσε» θέση στην τετράδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Φοίνικα Σύρου 3-1 (30-28, 23-25, 25-20, 25-23) στο ντέρμπι κορυφής με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Φοίνικα Σύρου 3-1 (30-28, 23-25, 25-20, 25-23) στο ντέρμπι κορυφής με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών.

Η ομάδα της Θράκης ανέβηκε έτσι στην τρίτη θέση εκτοπίζοντας το συγκρότημα των Κυκλάδων στην τέταρτη, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την είσοδο στην πρώτη τετράδα και την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ πήρε το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τους Συριανούς.

Ο αγώνας διήρκεσε περισσότερο από δύο ώρες (123 λεπτά), είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους ακρίτες να είναι πιο αποτελεσματικοί σε μπλοκ και κόντρα επιθέσεις, ενώ στο 4ο σετ κατάφεραν να κάνουν συγκλονιστική ανατροπή από το 19-22, χάρις στα μπλοκ του Ανδρεάδη και τις επιθέσεις του Ράιτς.