Σάββατο, 08 Μαρτίου 2014 21:44

Αγγλία: Πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Σημαντικότατο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Πρέμιερ Λιγκ έκανε η Τσέλσι, που επιβλήθηκε με 4-0 της Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έκανε μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα μετά το 55΄ . Ο Ετό έβαλε μπροστά τους «μπλε» στο 56΄, τέσσερα λεπτά μετά ο Αζάρ με πέναλτι έκανε το 2-0, για έρθουν άλλα δύο γκολ από το Ντεμπά Μπα στο 88΄ και 90΄.

Με το «τρίποντο» αυτό η Τσέλσι ξέφυγε επτά βαθμούς από τις Λίβερπουλ και Αρσεναλ που ακολουθούν, ωστόσο, οι δύο βασικοί αντίπαλοί της στην κούρσα του τίτλου έχουν ένα ματς λιγότερο (29 αγώνες έχουν οι πρωτοπόροι).