Πέμπτη, 06 Μαρτίου 2014 22:57

Ευρωλίγκα: Οδυνηρή ήττα Ολυμπιακού από την Αρμάνι Μιλάνο

Την πέμπτη ήττα στο Top-16 της Ευρωλίγκας και τρίτη συνεχή γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έχασε 88-86 από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Η κατάληψη της δεύτερης θέσης, πλέον, είναι σχεδόν αδύνατη, με φαβορί για την κατάκτησή της την ιταλική ομάδα η οποία και θα διοργανώσει το φετινό φάιναλ-4.

Το ξεκίνημα δεν προϊδέαζε για τη συνέχεια, με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούν άποντους τους Ιταλούς για περίπου τέσσερα λεπτά και να προηγούνται 10-0. Με τον Περπέρογλου να τραβά το σκοράρισμα σημειώνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε ακόμη και με +13 (22-9).

Ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ 5΄΄ πριν τη λήξη και το λάθος του Κόλινς στην επαναφορά που εκμεταλλεύτηκε ο ίδιος παίκτης για να σημειώσει γκολ-φάουλ έφερε το 29-23. Η αφλογιστία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, καθώς με σερί 8-0 η Αρμάνι ισοφάρισε 31 και στο 2΄19΄΄ πριν τη λήξη πέρασε με 40-41.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα για δύο λεπτά, ξαναπέρασε με 52-50 αλλά ο Χάκετ με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Αρμάνι (52-53), απέναντι σε μια ομάδα που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και το 30ό λεπτό τη βρήκε πίσω με 63-65.

Η ιταλική ομάδα με σερί 8-0 πήρε για πρώτη φορά διψήφια (63-73), αλλά πέντε πόντοι του Πρίντεζη επέτρεψαν στους Πειραιώτες να μειώσουν σε 68-73. Ο Λαουάλ έκανε το 71-77 αλλά οι απίστευτες άμυνες του Ντάνστον απέφεραν ένα επιμέρους σκορ 10-3 και μαζί το προσπέρασμα (81-80).

Τότε όμως ένα απίστευτο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ, 38΄΄ πριν τη λήξη, έκανε το 81-85 και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα υπέρ της ιταλικής ομάδας, με τον Σλούκα να διαμορφώνει στην εκπνοή το τελικό σκορ.