Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2014 21:54

Ευρωλίγκα: Έχασε τη νίκη, κράτησε τη διαφορά με Ούλκερ ο Ολυμπιακός

Δεύτερη συνεχή ήττα γνώρισε στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, που χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεσή του έχασε στην Πόλη με 78-74 από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, για την 8η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του Top-16.

Το μόνο θετικό για τον πρωταθλητή Ευρώπης, που τώρα ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Παναθηναϊκό, Ούλκερ και Μάλαγα, είναι ότι προστάτευσε τη διαφορά των 13 πόντων από τη νίκη στο ΣΕΦ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορμητικά, προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα 9-0  αλλά η είσοδος του Σλούκα βελτίωσε την κυκλοφορία και την οργάνωση του Ολυμπιακού, που με τον Περπέρογλου σκόρερ (12 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) ισοφάρισε στο 6΄ σε 11-11, ενώ με καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου προηγήθηκε (για πρώτη φορά) με 22-21.

Με σχεδόν όλους τους Αμερικανούς του «αόρατους» (Μουν, Κόλινς, Πέτγουεϊ, Σίμονς), ο πρωταθλητής Ευρώπης δεν είχε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, οπότε το βάρος έπεφτε στις πλάτες λίγων. Οι Τούρκοι πέρασαν με  36-29 στο 17΄, αλλά με τους Περπέρογλου και Μάντζαρη ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά και το ημίχρονο τον βρήκε πίσω στους -3 (38-41).

Στην τρίτη περίοδο η νευρικότητα και η βιασύνη έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να ξεφύγει για πρώτη φορά με 10 πόντους. Οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μπαρτζώκας για διαμαρτυρία σε φάουλ του Πέτγουεϊ στον Κλέιζα, πέτυχαν 4 μαζεμένους πόντους από βολές και η ομάδα του Ομπράντοβιτς προηγήθηκε στο 26΄ με 57-47.

Λάθη και αστοχία κράτησαν τον Ολυμπιακό πίσω με 10 πόντους έως το 37΄ (60-70), αλλά η «έκρηξη» του Μάντζαρη (7 συνεχείς πόντοι) επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να μειώσουν στο καλάθι (72-74) στο 39΄. Στο κρίσιμο σημείο όμως η άμυνα δεν βγήκε, ο ΜακΚάλεμπ σούταρε ελεύθερος για το 76-72 20΄΄ και έκρινε το παιχνίδι.