Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 19:51

Νέα νίκη για τη Μίλαν του Ζέεντορφ

Η ανοδική πορεία της Μίλαν από την ημέρα που ο Κλάρενς Ζέεντορφ αντικατέστησε τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στον πάγκο των «ροσονέρι» συνεχίστηκε, με την ομάδα της Λομβαρδίας να επικρατεί εκτός έδρας της Σαμπντόρια με 2-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Η Μίλαν άλωσε το «Μαράσι» με γκολ των Τααράμπτ (12΄) και Ραμί (58΄) και πλησίασε τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αντίθετα, η Ίντερ «πέταξε» άλλους δύο βαθμούς στο «Τζουζέπε Μεάτσα» καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κάλιαρι, ισοφαρίζοντας με τον Ρολάντο στο 52΄ το 0-1 από το πέναλτι του Πινίγια στο 40΄.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, η Βερόνα προηγήθηκε 3-0 της Λιβόρνο με τους Γιάνκοβιτς (33΄), Ρομούλο (43΄) και Τόνι (45΄). Στην επανάληψη δέχθηκε δύο γκολ σε ένα δίλεπτο από τους γηπεδούχους (72΄ Παουλίνιο, 73΄ Γκρέκο) αλλά κράτησε τη νίκη και πλησίασε την πέμπτη Ίντερ στον ένα βαθμό.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια για παραμονή σημείωσε και η άλλη ομάδα της Βερόνα, η Κιέβο, που επικράτησε της Κατάνια 2-0 χάρις στα γκολ των Τερό (37΄ πέναλτι) και Ριγκόνε (68΄), ενώ στο «Φρίουλι» Ουντινέζε και Αταλάντα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Μπρίβιο στο 24΄ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση με πέναλτι του Ντι Νατάλε στο 71ο λεπτό.