Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2014 22:23

Βόλεϊ: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ τις νίκες της ημέρας

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το σερί των επιτυχιών του στο πρωτάθλημα, αφού μετά την Παναχαϊκή, τον Παμβοχαϊκό και την ΑΕΚ νίκησε και τον ΠΑΟΚ, με 3-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, φτάνοντας στους 11 βαθμούς.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές (0-1, 1-2) στα σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στη νίκη μετά από απίστευτο αγώνα 2.5 ωρών. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε τρίτη συνεχή ήττα και, πλέον, πολύ δύσκολα θα προλάβει την είσοδο στην πρώτη τετράδα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», η ΑΕΚ νίκησε τον πρωτοπόρο Εθνικό Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ και στο πρωτάθλημα παρουσία 1.500 οπαδών της κι έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα.

Η Ένωση μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά από την Κηφισιά, η οποία αύριο θα δοκιμαστεί στην έδρα του Ολυμπιακού, έχοντας ηγέτη τον Ισπανό Τόρρες. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν πήρε βαθμό σε αγώνα.

Νίκη παραμονής πέτυχε και ο Παμβοχαϊκός, που επικράτησε στο Βραχάτι με 3-1 σετ της Λαμίας με πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Κανέλλο. Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη για τον Παμβοχαϊκό στο πρωτάθλημα και τρίτο τρίποντο για τους Πελοποννήσιους.

Μεγάλη επιτυχία και για τη Νίκη Αιγινίου, που νίκησε στη Μίκρα τον γηπεδούχο Άρη στην τελευταία (χρονικά) σημερινή αναμέτρηση και έφτασε στην ένατη θέση τον Παμβοχαϊκό.

Στην Α1 Γυναικών, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με τον Ηρακλή Κηφισιάς και ο Ολυμπιακός με το ίδιο σκορ τον «Γηραιό» της Θεσσαλονίκης, εξακολουθώντας να οδηγούν την κούρσα.

Τα Βριλήσσια πέρασαν με 3-2 από τη Νάξο στο ντέρμπι αλλά άφησαν βαθμό, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα με το Ρέθυμνο (3-0), ενώ οι Μακεδόνες νίκησαν το Μαρκόπουλο στα Μεσόγεια με 3-2 και οι Ίωνες επιβλήθηκαν της Σταυρούπολης 3-0.