Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2014 17:21

Η Λίβερπουλ «κονιορτοποίησε» την Άρσεναλ

Επίδειξη δύναμης έκανε η Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» επί της Άρσεναλ, την οποία συνέτριψε με 5-1 στο πλαίσιο της 25ης ημέρας «φρενάροντας» μάλιστα το ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το σκορ θα μπορούσε να λάβει διαστάσεις διασυρμού για την αγωνιστικά άθλια σήμερα ομάδα του Λονδίνου.

Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκαν 4-0 στα πρώτα 45 λεπτά, έχοντας πάρει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο δεκάλεπτο με έναν... αμυντικό, τον Μάρτιν Σκρτελ (1΄, 10΄). Αυτό και μόνο αρκεί για να καταδείξει την απαράδεκτη αμυντική λειτουργία των «Κανονιέρηδων», που σήμερα είχαν... αφλογιστία και όχι μόνο την πρωτοπόρο του αγγλικού πρωταθλήματος δεν θύμιζαν, αλλά ομάδα κατώτερης κατηγορίας.

Στο 16΄ ο Ραχίμ Στέρλινγκ έκανε το 3-0 και στο 20΄ ο Ντάνιελ Στάριτζ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, απέναντι σε έναν αντίπαλο που απλώς παρακολουθούσε τους «κόκκινους» να «βομβαρδίζουν» την εστία του Στσέσνι και τους δύο στόπερ (Κοσιελνί, Μερτσεσάκερ) να γελιοποιούνται σχεδόν σε κάθε φάση, με χαρακτηριστική εκείνη στο 52ο λεπτό, όταν ο Στέρλινγκ έκανε το 5-0 και ο Γερμανός αμυντικός δεν μπήκε καν στον κόπο να τρέξει!

Ευτυχώς για την Άρσεναλ, μετά το πέμπτο γκολ η Λίβερπουλ κατέβασε ταχύτητα αρκούμενη στη συντήρηση του αποτελέσματος, αν και ακόμη και στο «ρελαντί» είχε τις ευκαιρίες για να φτάσει σε τουλάχιστον ακόμη δύο γκολ. Τελικά οι Λονδρέζοι κατόρθωσαν να σημειώσουν το «γκολ της τιμής» με πέναλτι του Αρτέτα στο 69ο λεπτό, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις πρωτάθλημα δεν παίρνουν.