Τρίτη, 04 Φεβρουαρίου 2014 01:00

Δεν εγκαταλείπει τη μάχη για τετράδα η Βιγιαρεάλ

Σε απόσταση βολής από την τέταρτη θέση πλησίασε πάλι η Βιγιαρεάλ, μετά τη νίκη επί της Οσασούνα με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής στην Ισπανία.

Η ομάδα του Μαρθελίνιο Γκαρθία Τοράλ έφτασε στους 40 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στους τρεις, ενώ την αύξησε από την έκτη Ρεάλ Σοσιεδάδ στους τέσσερις.

Ύστερα από ένα «λευκό» πρώτο ημίχρονο, το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με τον Ζερεμί Περμπέ στο 47΄, διπλασίασε με τον Μανουέλ Τριγκέρος στο 55΄ και έφτασε στο 3-0 πάλι με τον Περμπέ, στο 75΄. Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς στο 87ο λεπτό ο Οριόλ Ριέρα μείωσε για την Οσασούνα με εκπληκτικό τακουνάκι, σκοράροντας ένα από τα γκολ της χρονιάς.

Αίφνης, το παιχνίδι στο «Μαδριγάλ» έγινε... κόλαση, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο απίστευτες ευκαιρίες ακόμη και για να πάρουν την ισοπαλία, αρχικά με τον σκόρερ τους να αστοχεί σε κεφαλιά μόνος απέναντι από την εστία και τον Εμιλιάνο Αρμεντέρος να τον μιμείται στις καθυστερήσεις, σουτάροντας άστοχα απέναντι στον Σέρχιο Ασένχο.