Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2014 19:09

Σούπερ Λίγκα: Νίκη...Ευρώπης στο ΟΑΚΑ ο Αστέρας Τρίπολης

Νίκη που του δίνει τη δυνατότητα να παίξει στα πλέι οφ (ξέφυγε με 8 βαθμούς από τον έκτο της βαθμολογίας, Πανθρακικό) πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης στο ΟΑΚΑ επί της Καλλονής με 2-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ήταν ανοικτό από το ξεκίνημά του, καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν για διαφορετικούς λόγους τη νίκη. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πιο απειλητικός και στα πρώτα 25 λεπτά έφτασε κοντά στο γκολ, αρχικά στο 14΄ με το σουτ του Ουσέρο που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Χογκ και δέκα λεπτά αργότερα, με τον Χουάνμα που ήταν έτοιμος να πλασάρει, αλλά ο Ζακουάνι του «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» και με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες στο 32΄, με το Μουνάφο να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ακολούθησε το σουτ του Λεοζίνιο στο 33΄ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπαντής, στην καλύτερη στιγμή των-τυπικά-γηπεδούχων στα πρώτα 45 λεπτά.

Η ανωτερότητα του Αστέρα καρποφόρησε στο 38΄. Ο Χουάνμα με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής «εκτέλεσε» τον Χογκ κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Τρίπολης (0-1), η οποία βάσει της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου άξιζε την πρωτοπορία στο σκορ.

Οι Αρκάδες κυριάρχησαν και στην επανάληψη και στο 72΄ «καθάρισαν» το παιχνίδι με τον Καράσκο, ο οποίος πήρε την ασίστ από το Μουνάφο και με πλασέ νίκησε τον Χογκ (2-0). Ο Αστέρας με τη νίκη του έμεινε για 8ο διαδοχικό ματς αήττητος.