Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2014 18:10

«Σφαλιάρα» για Νάπολι από Αταλάντα

Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η σημερινή ημέρα στην Ιταλία, με τη Νάπολι να γνωρίζει βαριά ήττα στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα και τον αγώνα της Ρόμα με την Πάρμα στο «Ολίμπικο» να διακόπτεται στο 8ο λεπτό λόγω σφοδρής βροχόπτωσης.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, λοιπόν, ένας πρώην ποδοσφαιριστής της Νάπολι, ο Χέρμαν Ντένις, σκόραρε στο 47ο και 65ο λεπτό (το άλλο γκολ ο Μοράλες στο 70΄) και υποχρέωσε τους παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ να φύγουν από το γήπεδο με κατεβασμένο κεφάλι.

Στην πεντάδα της βαθμολογίας επανήλθε η Βερόνα που με βασικό τον Βαγγέλη Μόρα πέρασε με 1-2 (90΄+ Φλόρο Φλόρες - 50΄ αυτ. Μανφρεντίνι, 86΄ Τόνι) από την έδρα της Σασουόλο.

Πολύ χορταστικό παιχνίδι έγινε στη Σικελία, με τις Κατάνια και Λιβόρνο να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3 (61΄ Μπεργκέσιο, 75΄ Μπαριέντος, 88΄ Αλμιρόν - 50΄,77΄ Εμεγκάρα, 72΄ πεν. Παουλίνιο), ενώ η Λάτσιο με γκολ των Καντρέβα (6΄) και Κεϊτά (70΄) πέρασε με νίκη επί της Κιέβο από τη Βερόνα.