Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2014 22:41

Ευρωλίγκα: «Πελάτης» του Ολυμπιακού η Μάλαγα

Την τρίτη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις στο Top-16 της Ευρωλίγκας σημείωσε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας άνετα της Μάλαγα στο ΣΕΦ με 73-55 και φτάνοντας ταυτόχρονα τις τρεις επιτυχίες επί του ίδιου αντίπαλου την εφετινή περίοδο, καθώς είχαν προηγηθεί οι δύο αγώνες στον πρώτο γύρο.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μια «άκοπη» επικράτηση χωρίς να χρειαστούν τη βοήθεια του αρχηγού τους, αφού ο Βασίλης Σπανούλης περιορίστηκε στους δύο πόντους (1/12, 3 λάθη), αλλά ήταν η άμυνα και η έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ που ξανάφεραν το χαμόγελο στο στρατόπεδο του πρωταθλητή Ευρώπης και έδωσαν τη δεύτερη συνεχή νίκη στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η άμυνα της ισπανικής ομάδας είχε επικεντρωθεί, όπως ήταν φυσικό, στον Σπανούλη, τον οποίο οδήγησε σε αρκετές λάθος επιλογές και ως εκ τούτου προηγήθηκε 13-8 στο ξεκίνημα, με τον Σλούκα να δίνει λύσεις και τον Περπέρογλου να ισοφαρίζει σε 17-17, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τον Πρίντεζη να σκοράρει οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (με δύο τρίποντα) και την άμυνα βελτιωμένη, αν και χάνονταν κάποια αμυντικά ριμπάουντ που όμως αντισταθμίζονταν από τα κερδισμένα επιθετικά, συν τη βοήθεια του Μπέγκιτς που ήρθε από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-31 και τον Σπανούλη άποντο.

Η πειραϊκή ομάδα ξέφυγε με 44-35 στα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ με το γκολ-φάουλ του Ντάνστον και το πρώτο (και τελευταίο) δίποντο του Σπανούλη, 2:32 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (51-38). Το παιχνίδι είχε πια πάρει το δρόμο του, με το σκορ να γίνεται 61-41 στο 33΄. Ο Ουρτάσουν μείωσε με τρίποντο στο -14 (62-48) 4:30 πριν τη λήξη, αλλά μέχρι εκεί αφού ο Ολυμπιακός δεν ήταν διατεθειμένος να μπει σε περιπέτειες.