Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2014 21:26

Μπάσκετ: Τέταρτη ήττα για Πανιώνιο στο EuroCup

Την τέταρτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε απόψε ο Πανιώνιος στη φάση των «32» του EuroCup και απώλεσε κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς οι «κυανέρυθροι» έχασαν με 78-66 από τον Ερυθρό Αστέρα στο κλειστό του Ελληνικού.

Με καλό ποσοστό ευστοχίας ως το ημίχρονο (9/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές), υπεροχή στα ριμπάουντ και το δίδυμο Κάρτερ, ΜακΚόλουμ σε μεγάλη μέρα ο Πανιώνιος προηγήθηκε 21-19 στο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 40-40.

Η αθηναϊκή ομάδα ακολούθησε το σκορ στην τρίτη περίοδο ως το 52-54, αλλά τότε εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Σέρβων, που κράτησε τον ΜακΚόλουμ στους 15 πόντους.

Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι με 3/5 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστές τους Σιμόνοβιτς, Κάτιτς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 5-14 και στο 37΄ έφτασαν τη διαφορά στο +11 (57-68), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.