Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014 19:58

Βόλεϊ: Νίκη τετράδας για Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός «προσγείωσε» τα Βριλήσσια

Με τον Γιοβάνοβιτς να σκοράρει σαν... πολυβόλο (35 πόντοι) και το μπλοκ να προσφέρει στην αθηναϊκή ομάδα άλλους 20 πόντους, ο Α.Ο.Κηφισιάς νίκησε στο κλειστό της Πυλαίας τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ (22-25, 25-20, 25-27, 25-21, 15-12), στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία στη 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ένα βαθμό και υποχώρησαν στην 4η θέση αφήνοντας ισόβαθμους Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου, όμως η διαφορά από την πέμπτη ΑΕΚ αυξήθηκε στους 6 βαθμούς και δίνει σαφές προβάδισμα για την πρώτη τετράδα στην εντυπωσιακή φέτος ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη.

Στις Γυναίκες, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το αήττητο σερί του στους εννέα αγώνες, πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη σε ντέρμπι και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης μετά τη νίκη με 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-13) επί των Βριλησσίων, τα οποία εκθρόνισαν από την πρώτη θέση.

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Πανελλήνιου, οι «πράσινες» ύψωσαν... τείχος στο φιλέ και με 20 μπλοκ (έναντι μόλις 4 των Βριλησσίων) έκαναν μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ, όταν βρέθηκαν να χάνουν 6-11, ενώ αν και έχασαν στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ, στο τρίτο και στο τέταρτο επικράτησαν κατά κράτος της ομάδας των βορείων προαστίων.

Στο δεύτερο σημερινό παιχνίδι, το Μαρκόπουλο νίκησε στα Μεσόγεια ύστερα από μεγάλο ντέρμπι το Ρέθυμνο με 3-2 και βελτίωσε τη θέση του στην κατάταξη. Η ομάδα της Κρήτης πήρε το πρώτο (25-23) και το τρίτο σετ (25-20), όμως οι γηπεδούχες όχι μόνο δεν κατάθεσαν τα όπλα αλλά έφτασαν και σε μια μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας τα τρία σετ με 25-19, 25-20 και 15-8.