Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014 11:19

NBA: Δια χειρών Κουφού και Καλάθη η νίκη των Γκρίζλις

Ελληνικό «χρώμα» είχε η δεύτερη συνεχής νίκη των Γκρίζλις επί του Χιούστον, αυτή τη φορά στο Μέμφις (99-81), καθώς με τον Μαρκ Γκασόλ να χρεώνεται νωρίς με φάουλ, ο Κώστας Κουφός έπαιξε σχεδόν 24 λεπτά και πέτυχε 14 πόντους με 7/8 σουτ, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε τρία κοψίματα, παίζοντας και αποτελεσματική άμυνα στον Ντουάιτ Χάουαρντ.

Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους (4/8δ., 1/2τρ.) και έκανε 3 κλεψίματα σε περίπου 20 λεπτά, βοηθώντας κι αυτός την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 17π. και ο Ζακ Ράντολφ 15π. και 17ρ. για τους Γκρίζλις, ενώ πρώτος σκόρερ των Ρόκετς ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 16π.

Αντίθετα με τους Κουφό και Καλάθη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μέτρια βραδιά στην εντός έδρας ήττα του Μιλγουόκι με 112-87 από την Ατλάντα. Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 5π. (2/4δ., 0/2τρ., 1/2β.) και 4 λάθη σε 25 λεπτά.

Αφού ξεκουράστηκε στο παιχνίδι της Παρασκευής με τη Βοστώνη, ο Κέβιν Ντουράντ επανήλθε δυναμικά και οδήγησε την Οκλαχόμα σε εκτός έδρας νίκη 103-91 επί της Φιλαδέλφεια. Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 32π., 14ρ. και 10ασ. και σημείωσε για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι τουλάχιστον 30 πόντους, επίτευγμα που μόλις έξι παίκτες έχουν καταφέρει από το 1990 κι έπειτα.

Οι Νάγκετς ανέκοψαν την ξέφρενη πορεία της Ιντιάνα, που πάντως εξακολουθεί να διατηρεί το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, νικώντας την με 109-96 στο Ντένβερ. Οι νικητές είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Ουίλσον Τσάντλερ που σημείωσε 25, ενώ στην άμυνα περιόρισαν τα βασικά ατού των Πέισερς, τον Πολ Τζορτζ (6/18 σουτ) και τον Ντέιβιντ Ουέστ (6/20).

Στο Τορόντο οι Κλίπερς ξεπέρασαν την απίθανη εμφάνιση του Ταϊρίκ Ρος (51 πόντοι με 10/17 τρίποντα) και νίκησαν 126-118 τους Ράπτορς, καθώς η ομάδα του Λος Αντζελες είχε σε σπουδαία βραδιά τους Τζαμάλ Κρόφορντ (37π., 11ασ.) και Μπλέικ Γκρίφιν (30π.).

Στο Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς είχαν επιθετική πολυφωνία και επικράτησαν 115-104 της Μινεσότα, με πρώτο σκόρερ τον ΛαΜάρκους Ολντριτζ (21π.), ενώ από τους Γουλβς ο Κέβιν Μάρτιν πέτυχε 30 πόντους με 6/10 τρίποντα και ο Νίκολα Πέκοβιτς είχε 23π. και 11ρ.

Τα αποτελέσματα: Σάρλοτ-Σικάγο 87-89, Τορόντο-Λ.Α. Κλίπερς 118-126, Φιλαδέλφεια-Οκλαχόμα 91-103, Μέμφις-Χιούστον 99-81, Μιλγουόκι-Ατλάντα 87-112, Ντένβερ-Ιντιάνα 109-96, Γιούτα-Ουάσινγκτον 104-101, Πόρτλαντ-Μινεσότα 115-104