Παρασκευή, 24 Ιανουαρίου 2014 21:59

Βόλεϊ: Τρίτη διαδοχική νίκη ο Παναθηναϊκός

Για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, χάρις στη μεγάλη νίκη που πέτυχε επί της ΑΕΚ με 3-2 σετ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Α1.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κράτησε 3 ώρες. Οι «πράσινοι» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν το έβαλαν κάτω και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-9 και 14-12, ωστόσο, η Ένωση ισοφάρισε και προηγήθηκε δύο φορές (15-16 και 16-17), ωστόσο, με ηγέτη τον Καρυπίδη στο τέλος ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 20-18 και τη νίκη, που ήταν η τρίτη διαδοχική στο πρωτάθλημα.

Με τους δύο βαθμούς η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στους 9, αφήνοντας στην τελευταία θέση της Παναχαϊκή με 8, που παίζει αύριο με τη Λαμία.