Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2014 23:57

Βόλεϊ: Εκτός Ευρώπης και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Η «μαύρη Τετάρτη» των ελληνικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις ολοκληρώθηκε με τον αποκλεισμό του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Τσάλεντζ Καπ, που ακολούθησε την έξοδο του ΠΑΟΚ από το Κύπελλο Συνομοσπονδίας.

Ο πρωτοπόρος του ελληνικού πρωταθλήματος πήγε στο Βέλγιο για να παίξει με τη Λένικ τον αγώνα ρεβάνς για την πρόκριση στα προημιτελικά έχοντας το 3-0 από την αναμέτρηση της Θράκης.

Η ακριτική ομάδα θα προκρινόταν με νίκη ή ήττα με 3-2, αλλά δεν τα κατάφερε. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (21-25), ισοφάρισε 1-1 (29-27) και χρειαζόταν ακόμη ένα σετ, αλλά έχασε εύκολα τα επόμενα δύο (16-25, 19-25) όπως και το «χρυσό σετ» (12-15), με συνέπεια να περατώσει την πορεία της στην Ευρώπη.