Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 22:38

Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός έπιασε τον Φοίνικα στη δεύτερη θέση

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ ύστερα από εξαιρετικό παιχνίδι και έφτασε τους Κυκλαδίτες στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 1-0 κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-21. Ο Φοίνικας όμως δεν ήταν διατεθειμένος να πέσει αμαχητί και όχι μόνο ισοφάρισε (25-21) αλλά έφτασε στην κατάκτηση του βαθμού κερδίζοντας και το τρίτο σετ (25-22).

Με το φάσμα της ήττας να πλανάται πλέον πάνω από το «Μελίνα Μερκούρη», οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ανέβασαν την απόδοσή τους, ισοφάρισαν κερδίζοντας εύκολα το 4ο σετ με 25-17 και πήραν τη νίκη στο τάι-μπρέικ με 18-16.

Στη Θεσσαλονίκη έγινε επίσης μεγάλη μάχη, με τον Άρη να επικρατεί της Λαμίας (26-24, 24-26, 25-20, 25-23)΄και να ανεβαίνει στην έκτη θέση, ένα βαθμό πίσω από την πέμπτη ΑΕΚ που αντιμετωπίζει αύριο τον ΠΑΟΚ.

Στην Α1 Γυναικών, στο πλαίσιο της οποίας διεξήχθησαν επίσης οι συναντήσεις της 13ης ημέρας, οι πρωτοπόροι είχαν εύκολο έργο. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τους Ίωνες, τα Βριλήσσια και ο Παναθηναϊκός με το ίδιο σκορ Ηρακλή θεσσαλονίκης και Σταυρούπολη, αντίστοιχα, η ΑΕΚ το Μαρκόπουλο με 3-1 και ο Πανναξιακός τον Ηρακλή Κηφισιάς με 3-0.