Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 19:31

Κανένα πρόβλημα για Άρσεναλ και Σίτι στην πρέμιερ λιγκ

Η Φούλαμ άντεξε για 57 λεπτά στο «Εμιρέιτς» απέναντι στην Άρσεναλ, αλλά στο σημείο εκείνο ο Σάντι Καθόρλα «ξεκλείδωσε» την άμυνα των «Κότατζερς» (δεν έπαιξε ο Καραγκούνης) και σκοράροντας άλλο ένα γκολ στο 62΄ οδήγησε το σύλλογό του στην πέμπτη συνεχή νίκη και διατήρησε τους «κανονιέρηδες» στην κορυφή της πρέμιερ λιγκ, ύστερα από 22 αγωνιστικές.

Η Φούλαμ άντεξε για 57 λεπτά στο «Εμιρέιτς» απέναντι στην Άρσεναλ, αλλά στο σημείο εκείνο ο Σάντι Καθόρλα «ξεκλείδωσε» την άμυνα των «Κότατζερς» (δεν έπαιξε ο Καραγκούνης) και σκοράροντας άλλο ένα γκολ στο 62΄ οδήγησε το σύλλογό του στην πέμπτη συνεχή νίκη (2-0), διατηρώντας τους «κανονιέρηδες» στην κορυφή της πρέμιερ λιγκ, ύστερα από 22 αγωνιστικές.

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι επικρατούσε στο «Έτιχαντ» της Κάρντιφ με 4-2 (14΄ Τζέκο, 33΄ Νάβας, 76΄ Τουρέ, 79΄ Αγουέρο - 29΄ Νουν, 90΄+ Κάμπελ), φτάνοντας το «11 στα 11» στην έδρα της και παραμένοντας σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε τη Στόουκ Σίτι με 1-0 (51΄ Πάντσεον) και πήρε πολύτιμους βαθμούς ενόψει συνέχειας, ενώ το ίδιο συνέβη με τη Νόριτς που πέτυχε τεράστια νίκη (1-0) επί της Χαλ, με γκολ του Μπένετ στο 87ο λεπτό.

Εντυπωσιακή και η Νιούκαστλ, πέρασε από την έδρα της Γουέστ Χαμ επικρατώντας με 1-3 (45΄+ αυτ. Γουίλιαμσον - 16΄, 90΄+ Καμπάιγ, 33΄ Ρεμί), ενώ σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι Σάντερλαντ και Σαουθάμπτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (32΄ Μπορίνι, 71΄ Τζόνσον - 4΄ Ροντρίγκεζ, 31΄ Λόβρεν), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το 0-2.