Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2014 21:16

Βόλεϊ: Νίκη...παραμονής ο Παναθηναϊκός στο Βραχάτι

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Α1 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, αυτή την φορά εκτός έδρας επί του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής.

Ο «καταδικασμένος»-θεωρητικά-σε υποβιβασμό, Παναθηναϊκός, πριν από δύο αγωνιστικές, απέδειξε ότι...έχει ζωή μέσα του. Αρχικά νίκησε την Παναχαϊκή και απόψε με μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ κατάφερε να πάρει ένα υπερπολύτιμο «τρίποντο» στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Α1.

«Κλειδί» στο παιχνίδι ήταν το τρίτο σετ. Εκεί, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-19 κι έδειχναν ότι θα κάνουν το 2-1, ωστόσο, οι «πράσινοι» με ανεπανάληπτο 6-0 έφτασαν στο 25-23 και πήραν το προβάδισμα. Στο τέταρτο σετ  με τη ψυχολογία στα 'ύψη η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στο 3-1 (25-18).