Πέμπτη, 16 Ιανουαρίου 2014 22:41

Ευρωλίγκα: Η Μπαρτσελόνα «κυρίευσε» το ΣΕΦ

Τη δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες στο Top-16 της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Ολυμπιακός, που ύστερα από τη συντριβή στο Μιλάνο την περασμένη εβδομάδα είδε την Μπαρτσελόνα να «κυριεύει» απόψε το ΣΕΦ επικρατώντας των «ερυθρόλευκων» με 81-72.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε χωρίς τον Ναβάρο, που προέρχεται από τραυματισμό και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση τον Πρίντεζη, προηγήθηκαν στο 10΄ με 23-18.

Ο Σπανούλης έμεινε στο παρκέ στο πρώτο ενάμισι λεπτό της β΄  περιόδου, κάτι που κόστισε στον Ολυμπιακό, αφού οι κακές επιλογές στην επίθεση και η ανεπαρκής αμυντική επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να τρέξει σερί 10-0 και να προηγηθεί με 23-28.

Η είσοδος του αρχηγού δεν ωφέλησε και πολύ, καθώς το ποσοστό στην επίθεση είχε πέσει αισθητά (1/7 δίποντα), όμως το γκολ-φάουλ του Πρίντεζη έδωσε ψυχολογία στην πειραϊκή ομάδα, που όχι μόνο ισοφάρισε αλλά με φόλοου κάρφωμα του Σίμονς πήγε αποδυτήρια προηγούμενη με 34-32.

Μετά το ημίχρονο, όμως, όλα άλλαξαν, αφού ο «αφιονισμένος» Ναβάρο έκανε τη διαφορά και με τα τρίποντά του έφερε την ομάδα του στο +7 (36-43). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 41-43, αλλά με 8 συνεχείς πόντους του «Λα Μπόμπα» οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 (41-51).

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε με καλή άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-4 πλησίασαν στους δύο (64-66), 3΄47΄΄ πριν τη λήξη. Ο Λοτζέσκι είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα αλλά αστόχησε από τα 6.75, όχι όμως και ο Ναβάρο που έκανε το 64-69.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου στο σκορ (66-69), όμως ο Σλούκας αστόχησε εκ νέου σε τρίποντο, το οποίο θα έφερνε την ισοπαλία, για να κάνει αμέσως ο Όλεσον το 66-72 και ουσιαστικά να τελειώσει τον αγώνα