Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2014 21:53

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ούτε στη ρεβάνς απέναντι στον Παναιτωλικό, τον οποίο νίκησε με το ίδιο σκορ (2-0) και στο Περιστέρι και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζεύγους Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης.

Η αποστολή του Παναιτωλικού έμοιαζε πολύ δύσκολη μετά το πρώτο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αφού σπατάλησαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 19΄ και από λάθος του Σηφάκη ο Μπόγιοβιτς προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Λαζαρίδης έδιωξε επί της γραμμής, ενώ στο 33΄ ο Μπακάκης ανάγκασε τον Έλληνα διεθνή τερματοφύλακα σε πολύ μεγάλη απόκρουση, στο πολύ δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου η πρόκριση τελείωσε οριστικά, όταν ο Φυτανίδης με έξοχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0 στο 50΄. Ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι σε απευθείας κόρνερ του Νταλμά στο 75΄ και πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρίτο με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ.