Τρίτη, 14 Ιανουαρίου 2014 23:36

Μπάσκετ: Συντριβή του Πανιώνιου από την Μπιλμπάο

Βαριά ήττα, τη δεύτερη συνεχή στη φάση των «32» του EuroCup, γνώρισε ο Πανιώνιος στο Μπιλμπάο από την ομώνυμη ισπανική ομάδα, με 93-62, στο πλαίσιο του 12ου ομίλου της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πρόβλημα στην οργάνωση και την κυκλοφορία της μπάλας, εξ ου τα 19 λάθη με τα οποία χρεώθηκε η στατιστική τους, ενώ «έσπασαν τα καλάθια» ευστοχώντας σε μόλις 17/51 σουτ.

Ουσιαστικά οι «κυανέρυθροι» κρατήθηκαν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στους Βάσκους, που απόψε κατέγραψαν την πρώτη νίκη τους στον όμιλο.

Οι γηπεδούχοι περιόρισαν σε 11 πόντους τον Πανιώνιο στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε μόλις 9 στο τρίτο, ενώ με επιμέρους σκορ 48-20 σε αυτό το διάστημα έφτασαν στο +30 (69-39) στο 30ο λεπτό, ενώ έξι παίκτες τους τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.