Δευτέρα, 13 Ιανουαρίου 2014 11:46

NBA: Ανεβαίνει το Σαν Αντόνιο, νέα νίκη για Μέμφις

Το Μέμφις νίκησε για δεύτερο συνεχή αγώνα, επικρατώντας αυτή τη φορά στην έδρα του της Ατλάντα με 108-101 και σημειώνοντας τουλάχιστον 100 πόντους σε πέντε διαδοχικές αναμετρήσεις για πρώτη φορά από το διάστημα 13-26 Φεβρουαρίου 2011, ενώ έσπασαν ένα σερί τριών ηττών από τους Χοκς στο «ΦεντΕξΦόρουμ», όπου είχαν να νικήσουν την Ατλάντα από τις 15 Απριλίου 2009.

Και οι πέντε βασικοί του Μέμφις τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, ένας εκ των οποίων ήταν ο Κώστας Κουφός, ο οποίος είχε απολογισμό 11 πόντους (5/6 δίποντα, 1/2 βολές), οκτώ ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος στα 20 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα της συμμετοχής του.

Πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 21 πόντους (και 13 ασίστ), ενώ ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε για 9:30 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με 2 πόντους, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Ο Ζακ Ράντολφ πέτυχε «νταμπλ νταμπλ» με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, το οποίο ήταν το 20ο στα τελευταία 27 παιχνίδια, ενώ πρώτος σκόρερ για τα «γεράκια» ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 21 πόντους.

Το Σαν Αντόνιο κατέγραψε την τέταρτη σερί νίκη και έβδομη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, επικρατώντας 104-86 της Μινεσότα στο Τέξας. Αν και έλειψε για δεύτερο σερί αγώνα ο τραυματίας Μανού Τζινόμπιλι, «κλειδί» για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν η εξαιρετική ευστοχία τους, καθώς τα «σπιρούνια» τελείωσαν τον αγώνα με σχεδόν 57% εντός πεδιάς (42/74).

Ο Κόχι Λέναρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Σαν Αντόνιο με 17 πόντους, ο Τιμ Ντάνκαν πρόσθεσε 15, ενώ ο Τόνι Πάρκερ πέτυχε το πρώτο «νταμπλ νταμπλ» του στη σεζόν με 14 πόντους και 10 ασίστ. Για τους Τίμπεργουλβς ο Νίκολα Πέκοβιτς είχε 22 πόντους (2/2 βολές, 10/15 δίποντα), όμως ο Κέβιν Λαβ περιορίστηκε στους 14 με μόλις 3/12 σουτ.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, οι Κινγκς πέτυχαν τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη τους στην τρέχουσα σεζόν, επικρατώντας του Κλίβελαντ στο Σακραμέντο με 124-80. Με επιμέρους σκορ 65-30 στο δεύτερο ημίχρονο και κρατώντας τους Καβαλίερς σε ποσοστό ευστοχίας μόλις 28.2% μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά τις τρεις σερί επιτυχίες από τότε που νίκησαν το Πόρτλαντ στις 8 Δεκεμβρίου 2012 με 99-80.

Κορυφαίος των «βασιλιάδων» ήταν ο Αϊζάια Τόμας που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και έξι ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Ρούντι Γκέι με 20 πόντους σε 29 λεπτά και ο ΝτεΜάρκους Κάζινς, ο οποίος πέτυχε το 23ο «νταμπλ νταμπλ» του για φέτος, καθώς είχε απολογισμό 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς των «Καβς», πρώτος σκόρερ ήταν ο Σι Τζέι Μάιλς με 14 πόντους, ενώ σε... ρηχά νερά κινήθηκε ο Κάιρι Ίρβινγκ με 7 πόντους και 3/14 σουτ εντός πεδιάς.