Κυριακή, 05 Ιανουαρίου 2014 18:06

Γ΄ Εθνική: Η ΑΕΚ τη νίκη με 2-1 στο ματς της ντροπής με Αιγάλεω

Το ματς της ντροπής στο Αιγάλεω τελείωσε με την ΑΕΚ να παίρνει τη μεγάλη νίκη με 2-1 επί των γηπεδούχων, σε αγώνα που «σημαδεύτηκε» από τα εκτεταμένα επεισόδια πριν την έναρξή του, αλλά και μετά το δεύτερο γκολ της Ένωσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» που βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν στην επανάληψη με τον Πλατέλλα και τον Μπρέσεβιτς στο 87΄ να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να πάρουν τη μεγάλη νίκη στο πλαίσιο του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Ωστόσο η βία ήταν αυτή που κυριάρχησε στο σημερινό παιχνίδι καθώς πριν ακόμη αρχίσει ο αγώνας σημειώθηκαν μάχες σώμα με σώμα ανάμεσα σε οπαδούς του Αιγάλεω και της ΑΕΚ εντός του αγωνιστικού χώρου. Χάρις στην παρέμβαση των παικτών, ένας οπαδός της Ένωσης που είχε εγκλωβιστεί από αυτούς των γηπεδούχων και δεχόταν άγρια χτυπήματα σε όλο του το σώμα κατάφερε να γλιτώσει από τα χειρότερα. Λόγω των επεισοδίων το ματς ξεκίνησε με περίπου μισή ώρα καθυστέρηση.

Η ατμόσφαιρα ήταν «ηλεκτρισμένη» και στη διάρκεια του αγώνα και η «φωτιά άναψε» ξανά στο 87΄, όταν ο Μπρέσεβιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση. Το γκολ αυτό εξόργισε τους οπαδούς του Αιγάλεω, οι οποίοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής διέκοψε την αναμέτρηση.

Οι οπαδοί των δύο ομάδων ξύλωσαν καθίσματα και όσα δεν πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο τους έβαλαν φωτιά, ενώ συγκρούστηκαν όχι μόνο μεταξύ τους, αλλά και με τις δυνάμεις των ΜΑΤ. Οι αρχές προχώρησαν σε 6 συλλήψεις, ενώ έγιναν 48 προσαγωγές.