Τρίτη, 31 Δεκεμβρίου 2013 00:04

Ιστιοπλοΐα: Αργυρό μετάλλιο στη Νίκαια οι Παπαθανασίου-Τσότρας

Σημαντική διάκριση για τους Αιμίλιο Παπαθανασίου και Αντώνη Τσότρα στη Γαλλία, όπου πήραν τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο 57ο κύπελλο Χριστουγέννων, που διεξήχθη στη Νίκαια.

Οι δύο ιστιοπλόοι συμμετείχαν στον αγώνα με άλλα 32 πληρώματα από 10 χώρες, μεταξύ των οποίων ο  Γάλλος Ολυμπιονίκης και 5 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής (2 χρυσά), Ξαβιέ, αλλά και ο δις πρωταθλητής Ευρώπης, Νέγκρι (Ιταλία) .

Μετά από 6 ιστιοδρομίες που έγιναν στην κατηγορία των Star το ελληνικό πλήρωμα κατάφερε να πάρει την 2η θέση, πίσω από τον Ντ. Νέγκρι με πλήρωμα τον Σ. Λάμπερτενγκ , ενώ ο Ξαβιέ Ρόχαρτ με πλήρωμα τον Σ.Πόντρε κατέλαβαν την 3η θέση.