Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013 10:25

ΝΒΑ: Ο Κρις Μπος «σκότωσε» το Πόρτλαντ

Με τρίποντο του Κρις Μπος στο τελευταίο δευτερόλεπτο, το Μαϊάμι επικράτησε 108-107 επί του Πόρτλαντ και πανηγύρισε την 23η νίκη του στο ΝΒΑ.

Οι πρωταθλητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία  ΛεΜπρόν Τζέιμς είχαν τον Κρις Μπος να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και με τρίποντη «βόμβα» 0,5'' πριν το τέλος κατάφεραν να πετύχουν άλλη μία σπουδαία νίκη. Ο άνθρωπος που έκρινε το ματς έπαιξε 39 λεπτά και έκλεισε τον αγώνα με 37 πόντους (12/23 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές), μάζεψε επίσης 10 ριμπάουντ, μοίρασε μια ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, ενώ υπέπεσε σε 2 λάθη.
Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεκινά και πάλι βασικός, μία ημέρα μετά το πρώτο νταμπλ νταμπλ της καριέρας του στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, το Μιλγουόκι ηττήθηκε εντός έδρας 117-95 από τη Μινεσότα (8η διαδοχική ήττα των Μπακς). Ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε 31 λεπτά και στο διάστημα αυτό πέτυχε 6 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κέβιν Λαβ με 33 πόντους, 18 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος, ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Νίκολα Πέκοβιτς (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ).
Στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο NBA σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Βοστόνη-Κλίβελαντ            103-100
Ιντιάνα-Μπρούκλιν             105-91
Τορόντο-ΝΥ Νικς              115-100
Ουάσινγκτον-Ντιτρόιτ       106-82
Ατλάντα-Σάρλοτ                  118-116 (παρ.)
Ντάλας-Σικάγο                   105-83
Χιούστον-Νέα Ορλεάνη     107-98
Μέμφις-Ντένβερ                 120-99