Σάββατο, 28 Δεκεμβρίου 2013 08:53

ΝΒΑ: Δεν έφτανε ο Αντετοκούμπο

Η μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούμπο επί του Μπρούκλιν δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στο Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας φόργουοορντ έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από την ημέρα που «πάτησε το πόδι του» στο ΝΒΑ, ωστόσο, οι Μπακς ηττήθηκαν εκτός έδρας από τους Νετς με 104-93. Ο νεαρός παίκτης πέτυχε το πρώτο νταμπλ-νταμπλ της καριέρας του στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Ο Αντετοκούμπο ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο (στο πρώτο είχε μόλις 2 πόντους). Με ρεκόρ καριέρας σε πόντους και ριμπάουντ σε 33 λεπτά συμμετοχής έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να «γυρίσει» μόνος του το παιχνίδι. Τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους (5/12 σουτ και 5/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα!

Ο σούπερ σταρ της Οκλαχόμα, Κέβιν Ντουράντ «πήρε από το χέρι» τους Θάντερ και τους οδήγησε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Σάρλοτ με 89-85.

Χωρίς τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα πέρασε την πόρτα του χειρουργείου για τρίτη φορά τους τελευταίους 8 μήνες (πρόβλημα στο γόνατο), ο Ντουράντ «σήκωσε στις πλάτες του» την ομάδα και με 14 πόντους στην 4η περίοδο κατάφερε να της χαρίσει άλλη μία νίκη. Συνολικά πέτυχε 34 πόντους (14/28 σουτ, 4/6 βολές), μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και 6 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής.