Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2013 21:55

Μπάσκετ: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Άρης

Ο Άρης προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα διεξαχθεί στις 9 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο της Κρήτης. Στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης οι «κίτρινοι» νίκησαν στο Αλεξάνδρειο τον Πανιώνιο με 88-79 και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά από εννέα χρόνια, με αντίπαλο το νικητή του αυριανού ντέρμπι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός.

Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση προηγήθηκαν 19-2 (!), ενώ στο 6΄ με τρίποντο του Βεζένκοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20 (26-6) και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +23 (34-11).

Στο ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε με διαφορά 27 πόντων (40-13) δια χειρός Πελεκάνου, ενώ ο ίδιος έκανε το 48-21 στο 17΄, με τους «κυανέρυθρους» να «μαζεύουν» τη διαφορά στο -20 (30-50) στη λήξη του ημιχρόνου.

Εμφανώς βελτιωμένοι πια, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν σταδιακά, με τον ΜακΚόλουμ να φέρνει τον Πανιώνιο στο -9 (56-47) στο 27΄, ενώ λίγο αργότερα με 1/2 βολές (αντιαθλητικό φάουλ) έκανε το 58-52. Ο Άρης, όμως, αντέδρασε και με σερί 8-0 επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (66-52).

Ο Πανιώνιος προσπάθησε για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Με 2/2 βολές ο ΜακΚόλουμ «έγραψε» το 78-71, περίπου 2.5 λεπτά πριν τη λήξη, ο Κάρτερ με τρίποντο μείωσε σε 78-74, αλλά Βεζένκοφ (1/2 βολές) και Μούρτος έφεραν τον Άρη στο +7 (81-74), 71 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, γράφοντας τον επίλογο της αναμέτρησης.