Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013 09:36

ΝΒΑ: Μέτρια εμφάνιση από τον Αντετοκούμπο

Το Κλίβελαντ νίκησε στην παράταση το Μιλγουόκι, 114-111, με το Γιάννη Αντετοκούμπο να παίζει 23 λεπτά, αλλά να έχει μέτρια απόδοση με την φανέλα των Μπακς.

Ο Ελληνας φόργουορντ στο διάστημα που αγωνίστηκε είχε 6 πόντους (1/2δ., 1/2τρ., 1/2β.), 1 ασίστ και 1 λάθος. Το ματς κρίθηκε στην παράταση, καθώς πριν ο Τόμπσον με φόλοου ισοφάρισε 96-96, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα.

Οι δύο κορυφαίες ομάδες της Ανατολικής Περιφέρειας συνέχισαν με επιβλητικές εντός έδρας νίκες. Η Ιντιάνα συνέτριψε 114-81 το Χιούστον με πρώτο σκόρερ τον Πολ Τζορτζ (24π.). Άνετη ήταν και η επικράτηση του Μαϊάμι επί του Σακραμέντο με  122-103, με 25 πόντους του Κρις Μπος και 20π. από τον Ντουέιν Ουέιντ.

Η απουσία του Κόμπι Μπράιαντ, δεν εμπόδισε τους ΛΑ Λέικερς να πάρουν τη μεγάλη νίκη με 104-91 επί της Μινεσότα, με πρώτο σκόρερ τον Νικ Γιανγκ (25π.) και τον Πάου Γκασόλ να πλησιάζει το τριπλ-νταμπλ, καθώς τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Δραματικό παιχνίδι έγινε στη Φιλαδέλφεια, όπου οι Σίξερς χάρη σε καλάθι του Ιβαν Τέρνερ στην εκπνοή της παράτασης επικράτησαν 121-120 του Μπρούκλιν (κανονικός αγώνας 108-108).

Τα αποτελέσματα στους αγώνες που έγιναν τα ξημερώματα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού:
Φιλαδέλφεια-Μπρούκλιν         121-120 (παρ., κ.α. 108-108)
Ατλάντα-Γιούτα                         118-85
Κλίβελαντ-Μιλγουόκι                114-111 (παρ., κ.α. 96-96)
Ντιτρόιτ-Σάρλοτ                       106-116
Μαϊάμι-Σακραμέντο                 122-103
Ιντιάνα-Χιούστον                        114-81
Ντάλας-Τορόντο                       108-109 (παρ., κ.α. 101-101)
Ντένβερ-Φοίνιξ                           99-103