Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2013 19:28

Ιταλία: Επιστροφή στις νίκες για Φιορεντίνα και Λάτσιο

Επέστρεψαν στις νίκες Φιορεντίνα και Λάτσιο στη Serie A, ενώ μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε η Σαμπντόρια επί της Κιέβο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «βιόλα» δεν επέτρεψαν σε καμία στιγμή του αγώνα στη Μπολόνια να πιστέψει ότι θα μπορούσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το «Αρτέμιο Φράνκι». Στα πρώτα 30 λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με τους Ίλισιτς και Βαλέρο, ενώ στο 64΄ ο Ρόσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με δύο γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε στο 19΄ και 26΄ η Λάτσιο επιβλήθηκε 2-0 της Λιβόρνο και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση, ενώ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Σαμπντόρια επί της Κιέβο (16΄ Έντερ) και η Τορίνο επί της Ουντινέζε (2-0) με τα τέρματα των Φάρνερουντ και Ιμόμπιλε στο δεύτερο ημίχρονο.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις, Κατάνια-Βερόνα και Πάρμα-Κάλιαρι, ενώ στη Γένοβα, Τζένοα και Αταλάντα έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με το Ντε Λούκα το γκολ που είχε πετύχει στο 72΄ ο Μπερτολάτσι.