Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2013 11:34

NBA: Ήττα για Λέικερς στην επιστροφή του Κόμπι

Ο Κόμπι Μπράιαντ επέστρεψε στα παρκέ ύστερα από επτάμηνη αποχή λόγω του τραυματισμού του, όμως δεν ευτύχησε να συνδυάσει το γυρισμό του με νίκη των Λέικερς.

Η ομάδα του Λος Άντζελες ηττήθηκε στην έδρα της, το «Στέιπλς Σέντερ», από το Τορόντο με 106-94 και ο Μπράιαντ παρότι έπαιξε 27:56 λεπτά σκόραρε 9 πόντους, ενώ είχε ακόμη 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 8 λάθη, την ώρα που ο Αμίρ Τζόνσον με 32 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας και οδηγούσε τους Καναδούς στη νίκη.

Την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε και η Ιντιάνα, που διαπίστωσε εν τοις πράγμασι ότι στη Δύση οι ομάδες είναι πιο δυνατές. Οι Πέισερς, που πραγματοποιούν περιοδεία στη δυτική περιφέρεια, μετά το Πόρτλαντ έχασαν και στην Οκλαχόμα από τη Θάντερ με το «βαρύ» 118-94, επειδή δεν κατόρθωσαν να περιορίσουν τους «σεληνιασμένους» Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Γουέστμπρουκ.

Ο «ψηλός» και ο «κοντός» μιας εξαιρετικής ομάδας σκόραραν 62 πόντους, με τον Ντουράντ να μετρά 36 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Γουέστμπρουκ να ακολουθεί με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 13 ασίστ, απέναντι στην Ιντιάνα που είχε μοναδικό διακριθέντα τον Πολ Τζορτζ (32 πόντοι) στην τρίτη φετινή ήττα της.

Στο Χιούστον ο Τζέιμς Χάρντεν λίγο έλειψε να φτάσει σε ένα ανεπανάληπτο «τριπλ-νταμπλ» (27 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), οπότε οι Ρόκετς ήταν δύσκολο να απειληθούν από το Ορλάνο και νίκησαν με 98-88. Από το δεύτερο 12λεπτο και ύστερα οι γηπεδούχοι κινούνταν σε διαφορές που έφτασαν έως και τους 22 πόντους, για να μειώσουν απλώς οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος.