Παρασκευή, 06 Δεκεμβρίου 2013 10:24

ΝΒΑ: Πάλεψε, αλλά ήταν μόνος του ο Κουφός

Εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο Κώστας Κουφός, αλλά δε μπόρεσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα για το Μέμφις από τουςΛΑ Κλίπερς με 101-81.

Ο ομογενής σέντερ πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ σε 30:27 λεπτά συμμετοχής, προσθέτοντας άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του. Ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε για 14:26 λεπτά, διάστημα στο οποίο πέτυχε 2 πόντους, πήρε 2 ριμπάουντ, ενώ είχε μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.
Η παράδοση συνεχίστηκε στο Σικάγο, όπου οι Μπουλς επικράτησαν εύκολα του Μαϊάμι με 107-87. Ήταν η 6η νίκη σε 7 ματς με γηπεδούχο το ,Σικάγο στην κανονική περίοδο κόντρα στους Χιτ. Οι «ταύροι» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (49 έναντι 27), ενώ είχαν κορυφαίους τον Κάρλος Μπούζερ με 27 πόντους, τον Λουόλ Ντενγκ με 20 και τον Γιοακίμ Νοά με 17 πόντους.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Μπρούκλιν πέτυχε η Νέα Υόρκη με 113-83.