Δευτέρα, 02 Δεκεμβρίου 2013 23:30

Βόλεϊ: Ο Φοίνικας διέκοψε το αήττητο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Στην Ερμούπολη σταμάτησε το αήττητο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τους πρωτοπόρους «Ακρίτες» με 3-2 και τους πλησίασε στους δύο βαθμούς.

Η ομάδα των Κυκλάδων πέτυχε την έβδομη νίκη της στη διοργάνωση (και έκτη συνεχή), ενώ διατήρησε το αήττητο στην έδρα της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο,  αφού οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου υπέπεσαν σε πολλά λάθη στο 2ο και στο 4ο σετ, στο οποίο προηγήθηκαν 19-16, 20-18 και 24-23, αλλά ο Αυστριακός διαγώνιος Τσας αποδείχθηκε «μοιραίος» για την ομάδα του, δεν μπόρεσε να τελειώσει τις δύο τελευταίες επιθέσεις και ο αγώνας πήγε στο πέμπτο σετ.