Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2013 18:35

Ιταλία: Πέρασε από το «Φρίουλι» η Ίντερ

Η Ίντερ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ουντινέζε με 3-0, ενώ με πρωταγωνιστή τον Λούκα Τόνι, που σκόραρε και πάλι, η Βερόνα επιβλήθηκε με 2-1 της Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A.

Μέσα σε 5 λεπτά οι «νερατζούρι» είχαν βάλει τις βάσεις για το «τρίποντο» στο «Φρίουλι», καθώς με τα τέρματα των Παλάσιο και Ρανόκια πριν το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης με την Ουντινέζε προηγήθηκαν με 2-0. Ο Άλβαρες στις καθυστερήσεις έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του Μιλάνου.

Ο Λούκα Τόνι στα 37 του εξακολουθεί να παραμένει ένας μεγάλος σκόρερ. Ο έμπειρος στράικερ άνοιξε το σκορ στο 8΄ και ο Γιάνκοβιτς στο 57΄ έκανε το 2-0 για τη Βερόνα. Το μόνο που κατάφερε η Κάλιαρι ήταν να μειώσει στο 90΄ με τον Κόντι.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο «Ολίμπικο», όπου η Τζένοα επιβλήθηκε 2-0 της Λάτσιο, με τα γκολ των Κούτσκα και Τζιλαρντίνο (πέναλτι) στο δεκάλεπτο (60΄-70΄). Ο Φετφατζίδης πέρασε και πάλι ως αλλαγή στην ενδεκάδα των νικητών στο δεύτερο μέρος και είχε καθοριστική συμβολή στο «τρίποντο».

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στη Γένοβα, όπου η Σαουόλο, που δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε τεράστια νίκη επί της Σαμπντόρια με 4-3. Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Μπεράρντι, που πέτυχε χατ τρικ, ενώ με τους γηπεδούχους έπαιξε βασικός σε όλο το 90λεπτο ο Σάββας Γκέντσογλου.

Η «Σαμπ» προηγήθηκε με τον Πότσι στο 19΄, αλλα βρέθηκε να χάνει με 3-1 στο 63΄ από τα γκολ του Μπεράρντι (49΄ και 52΄ με πέναλτι) και Φλόρο Φλόρες. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Έντερ στο 65΄ και ισοφάρισαν στο 81΄ με το Ντε Σιλβέστρι, αλλά με νέο πέναλτι στο 88΄ ο Μπεράρντι χάρισε την τεράστια νίκη στη Σασουόλο.