Παρασκευή, 01 Νοεμβρίου 2013 01:22

«Σκιά» της Μπαρτσελόνα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα εξακολουθεί να βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γρανάδα, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη τέταρτη και να πλησιάσει τη Ρεάλ στην τρίτη θέση, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Έλτσε στο «Σαν Μαμές», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Στο «Λος Κάρμενες» οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα πέναλτι των Ντιέγκο Κόστα (38΄), Νταβίντ Βίγια (78΄) και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα ούτε όταν έμειναν με δέκα παίκτες στο 89΄ λόγω της αποβολής του Φιλίπε Λουίς Κασμίρσκι, ούτε όταν ο Όντιον Ιγκάλο μείωσε στο 90΄, αφού ο χρόνος των γηπεδούχων είχε πλέον σωθεί.

Στο Μπιλμπάο, τα «Λιοντάρια» του Ερνέστο Βαλβέρδε βρέθηκαν να χάνουν 2-0 από τα τέρματα των Νταβίντ Λόμπαν στο 9΄ και Άαρον Νίγκεθ στο 48΄. Με ένα καταιγιστικό τέταρτο, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ των Μάρκελ Σουσαέτα στο 55ο και Άριτζ Αντούριθ στο 69ο λεπτό, ενώ στο 84΄ ο Γκαΐθκα Τοκέρο αστόχησε ελάχιστα στην κοντινή κεφαλιά που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Βάσκοι απέτυχαν να εκμεταλλευτούν την αναπάντεχη ήττα της Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ» από τη Χετάφε με 0-2, έφτασαν όμως το «κίτρινο υποβρύχιο» στην τέταρτη θέση. Η ομάδα του Μαρθελίνιο Γκαρθία Τοράλ αιφνιδιάστηκε από το γκολ του Σιπριάν Μαρικά στο 5ο λεπτό και βγήκε νοκ-άουτ στο 39΄, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Πάμπλο Ινίγκεθ, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ο Πάμπλο Σαράμπια.

Στο μοναδικό παιχνίδι της ημέρας που δεν σημειώθηκαν γκολ, τέλος, η Ρεάλ Μπέτις κράτησε απαραβίαστη την εστία της απέναντι στη Λεβάντε, στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», καθώς έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 30΄, όταν αποβλήθηκε ο Φρανσίσκο Τσίκα. Ακόμη κι έτσι, πάντως, οι γηπεδούχοι «βερδιμπλάνκος» είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» το ματς, αλλά ο Κέιλορ Νάβας Γκαμπόα απέκρουσε το πέναλτι του Χόρχε Μολίνα στο 75ο λεπτό.