Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2013 21:12

Μπάσκετ Α1: «Προπόνηση» Ολυμπιακού με Ίκαρο Χαλκίδας

Σε... προπόνηση εξελίχθηκε ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Ίκαρο Χαλκίδας, καθώς δύο ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη του πρωταθλητή Ευρώπης στην Πόλη επί της Γαλατασαράι, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 99-61 τον Ίκαρο Χαλκίδας, στο ΣΕΦ.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εξακολουθεί να παραμένει αήττητη σε Ελλάδα και Ευρώπη τη φετινή περίοδο. Σε έναν αγώνα που δεν μπορεί να δεχθεί σοβαρή κριτική, ο Στράτος Περπέρογλου σκόραρε 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιβάν Άσκα με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Νωρίτερα, ο Άρης πήρε πολύ δύσκολη νίκη (δεύτερη στην Α1) στην έδρα του με 67-65 επί της νεοφώτιστης Νέας Κηφισιάς, που άγγιξε την έκπληξη. Δύο λεπτά πριν τη λήξη η Κηφισιά προηγήθηκε 61-60 με καλάθι και φάουλ του Λιακόπουλου, ενώ ο Έλληνας γκαρντ ισοφάρισε στο 39' σε 63-63.

Στα 15'' πριν από τη λήξη ο Πελεκάνος με λέι απ διαμόρφωσε το 67-65, με τον (άποντο) Σιούτη να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στη λήξη του αγώνα.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε και ο Πανελευσινιακός, με την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα να επικρατεί του Ηλυσιακού με 73-58 και να υποχρεώνει τους φιλοξενούμενους στην τρίτη συνεχή ήττα τους.

Κορυφαίος των νικητών αναδείχθηκε ο Ρομπ Τζόουνς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τον Ηλυσιακό περισσότερο από όλους προσπάθησε ο Κέβιν Άντερσον, που σημείωσε 21 πόντους.