Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 18:15

Η Γιουβέντους «βούλιαξε» στην Τοσκάνη

Η Φιορεντίνα υποχρέωσε τη Γιουβέντους στην πρώτη φετινή ήττα στο καμπιονάτο, αφήνοντας την πρωταθλήτρια στους πέντε βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Ρόμα, μετά την εκπληκτική νίκη με 4-2 επί της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Εκπληκτική, επειδή η «γηραιά κυρία» προηγούνταν στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 2-0 ως το 66ο λεπτό, χάρις στα γκολ των Κάρλος Τέβες (πέναλτι) στο 37ο και Πολ Πογκμπά στο 40ο λεπτό.

Στο 66΄ όμως ξεκίνησε η κατάρρευση της ομάδας του Αντόνιο Κόντε, ύστερα από ένα αχρείαστο πέναλτι που έκανε ο Κουάντουο Ασαμόα στον Ματίας Φερνάντεζ.

Ο Τζουζέπε Ρόσι νίκησε τον Τζίτζι Μπουφόν από τα 11 μέτρα, ξεκινώντας παράλληλα το δικό του «σόου» που του απέφερε ένα εντυπωσιακό χατ-τρικ, καθώς ο διεθνής άσσος σκόραρε επίσης στο 76΄και το 81΄, κι ενώ ενδιάμεσα (78΄) ο Χοακίν είχε γράψει το 3-2.

Στην τέταρτη θέση της κατάταξης ανέβηκε η εξαιρετική Ελλάς Βερόνα, μετά τη νίκη της επί της Πάρμα με 3-2 (9΄, 61΄ Τόνι, 88΄ Ζορζίνιο - 19΄ Παρόλο, 25΄ Κασάνο), ενώ στα «ψηλά» βρίσκεται πια και η Αταλάντα μετά την επιτυχία της επί της Λάτσιο με 2-1 (41΄ Τσιγκαρίνι, 84΄ Ντένις - 53΄ Περέα).

Η Μίλαν νίκησε την Ουντινέζε 1-0 με καταπληκτικό γκολ του Βάλτερ Μπίρσα στο 22΄ και η Κάλιαρι επικράτησε της Κατάνια 2-1 (26΄ Σεγούνδο, 84΄ Πινίγια - 5΄ Μπεργκέσιο).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σασουόλο πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα, επιβληθείσα της Μπολόνια με 2-1 (12΄ πεν. Μπεράρντι, 17΄ Φλόρες) και αφήνοντας ουραγούς τους «ροσομπλού» των Κονέ και Χριστοδουλόπουλου.

Με το ίδιο σκορ, επίσης, νίκησαν η Τζένοα την Κιέβο Βερόνα (22΄, 50΄ Τζιλαρντίνο - 48΄ Μπεντιβόλιο) και η Σαμπντόρια το Λιβόρνο (19΄ πεν. Έντερ, 90΄+ πεν. Πότσι - 90΄ Σιλιγκάρντι).